Liptákné Szabó Zsófia kapta a Nefelejcs Díjat

Intézményünk óvodapedagógusa LIPTÁKNÉ SZABÓ ZSÓFIA Nefelejcs Díjban részesült

Az díjátadó ünnepséget 2022. március 19-én tartotta az egyesület a Békési Galériában, melyet Dankó Béla országgyűlési képviselő nyitott meg. A Nefelejcs Díjat 2009-ben alapította az egyesület, azóta lehetőség szerint minden évben odaítélik azon személyek számára, akik az egyesület alapszabályában meghatározott célok mentén, Békés oktatás és nevelésügyében, valamint kulturális életében kimagasló, példamutató tevékenységet végeznek.

A díjat hölgyek esetében egy nefelejcs virágmotívummal ellátott aranymedál, míg urak esetében egy zsinóros mellény szimbolizálja, amely mellé a díjazottak díszoklevelet kapnak. Az egyesület titkos szavazással választja meg a díjazottakat.

Liptákné Szabó Zsófia - Zsóka óvó néni méltatása

Megtiszteltetésnek érzem, a díjazott méltatását, aki munkatársam, vezető társam volt, és nem utolsó sorban első unokatestvérem. Nincs olyan ember itt a teremben, a városban, aki ne ismerné.

1981-ben kezdett dolgozni, a Petőfi utcai óvodában, mint gyermekfelügyelő.

A sikeres felvételit követően 1984-ben végzett a Szarvai Óvónőképző Intézetben. Ezt követően került 1984. augusztus 21-én a békési 7. számú Teleki úti óvodába.

Akkori vezetője ekként jellemezte:

„Érdeklődik a körülöttünk lévő világ eseményei iránt. Társadalmi közéletünkben önként és nagy tenni akarással, lelkesedéssel vállal feladatokat. Tagja a városi bábcsoportnak, játszóházat vezet. A reá bízott feladatokat pontosan lelkiismeretesen végzi. Jó szervező, irányító készséggel rendelkezik, amit munkájában kamatoztat.

Kezdettől fogva nagy lelkesedéssel, aktivitással illeszkedett be az óvodai közösségbe. Megszerzett szakmai tudását, ismereteit nagyon jól alkalmazza csoportjában. Munkájában igényes. Vállalkozó szellemű. Rendszeresen tanulmányozza a szakkönyveket, szakmai folyóiratokat, amit munkája során jól alkalmaz. Munkájában ötletes lényeglátó, feladat - meghatározó és megoldó képessége reális. Szakmai tanácsot szívesen elfogad. Kommunikatív képessége példamutató, főként szülőkkel való kapcsolatában. Fiatal kora ellenére kellő tapintattal rendelkezik, reálisan értékeli csoportjában az egyes gyermekeket, a szülők elfogadják tanácsait. Csoportjában derűs, nyugodt légkört teremt. Melegszívű, gyermek centrikus. Lelkesedése, kezdeményező képessége pozitív hatással van közösségünkre. Állandó megújulásra képes, újító típus. A pedagógiai munkájával teljes mértékben azonosul. Munkatempója egyenletes, fokozásra képes. Jól aktivizálja a gyerekeket a cél ismeretében. Rendelkezik a gyerekekkel való differenciált foglalkozás képességével. Biztos pedagógiai érzékkel rendelkezik. Szervező készsége és kiemelkedő.

Feletteseihez alkalmazkodó, kartársnőivel, munkatársaival szíves együttműködő. Érzelmi élete nyílt kifelé forduló. Elképzeléseit bátran megvalósítja. Észrevételei reálisak, de kritikát is elfogad. Önmagával és munkájával szemben is igényes. Gyermekszerető, hivatást szerető, humánus ember.”

Ez a jellemzés egész pályafutását végig kísérte.

A Békési Kistérségi Óvoda és Bölcsőde nevelőtestületének kiemelkedő, meghatározó tagja. Hivatását mindig példaértékűen, maximális odaadással gyakorolta.

A munkavégzését csak gyermekei születésekor szüneteltette: 1987-ben és 1997-ben.

Kiemelkedő elméleti felkészültségét példaértékű gyakorlati munkájában kamatoztatta.

Folyamatosan tanult, képezte magát, a Debreceni Egyetemen szerezett szakvizsgát.

2007-től tagóvodájában a Minőségfejlesztő Támogató csoport tagjaként tagóvodája szakmai munkájáért is felelt.

2008 júliusától irányított a Teleky utcai Tagóvoda nevelőtestületét. Az új kihívások friss lendületet nyújtottak számára, minden helyzetben példaértékűen megállta helyét.

Vezetőként szívvel - lélekkel munkálkodott az igényes, gyermekbarát miliő, az egészséges, biztonságos környezet kialakításáért. Vezényletével korszerűsödött az udvar, szépült a belső tér, tornaszoba került kialakításra. Minden erejével azon volt, hogy igényesen gazdagítsa a gyerekek tevékenységeinek színterét. Vezetői pályafutását mindig pozitív attitűd és innovatív beállítottság jellemezte.

2015 januárjában került a Bóbita Integrált Tagóvodába. Kollégái nyitottsággal, szeretettel fogadták, igyekeztek megkönnyíteni számára, az új környezet jelentette bizonytalanságot.

Hamar megmutatkozott segítő, gyermekszerető énje, így szinte egy szempillantás alatt fogadta szívébe az óvoda apraja nagyja.

Ha egy szóval kellene jellemezni őt, azt mondanám energikus. Bármilyen munkába kezd, fáradhatatlanul, lendületesen végzi. Olyan ember, akire mindig számítani lehet, részt vállal minden rendezvényből, pályázatból, fellépésből, bármilyen helyzethez könnyen igazodik, igazi közösségi ember.

Kiváló a kézügyessége, évekig vezette a vizuális munkákat készítő tehetségműhelyünket, az ő keze munkáját dicsérik az óvoda minden évszaknak, ünnepnek és jeles napnak megfelelő dekorációi.

Liptákné Szabó Zsófia egy igazi óvó néni, aki a gyerekek között érzi magát elemében. Csoportjában mindig pezsgő hangulat uralkodik, ahol egész nap van a gyerekeknek lehetőségük valamilyen tevékenységre. Munkájában maximalista, küldetésének érzi, hogy a gyerekek számára minél több ismeretet adjon át és rengeteg játék lehetőséget nyújtson. Igazi tyúkanyó, akit körül zsongnak a gyerekek. Szeretettel, odaadással gondozza, neveli, tanítja a rá bízott kisgyermekeket.

Kollégáival kedves, megértő és segítőkész, mindenkivel jó kapcsolatot ápol. A fiatal kollégákat legjobb tudása szerint mentorálja.

A hamarosan 40 éves óvodapedagógusként eltöltött ideje alatt, munkáját a gyermeki személyiség tisztelete, elfogadása jellemezte. Mindig tudatosan és következetesen képviselte az óvoda, a gyermekek érdekeit és a szakma presztízsét.

Béres Istvánné igazgató