Mesterminősítés a Teleky utcai Tagóvodában

2020.szeptember 17-én volt a Teleky utcai Tagóvodában Liptákné Öreg Anikó tagóvodavezető mesterminősítése.

Liptákné Öreg Anikó a Békési Kistérségi Óvoda és Bölcsőde óvodapedagógusa, a Teleky utcai tagóvoda vezetője, gyakornoki koordinátor.

Az intézményünk meghatározó, innovatív, megújulásra kész pedagógusa.

26 éve óvodapedagógus, szakmai életútján tudatosan törekedett professzionális megújulásra. Nagy szorgalommal, alázattal képezte magát. Tanítónői oklevelet szerzett, majd nyelv és beszédfejlesztő szakterületen szakvizsgás képzésen vett részt melyek céljai szorosan kötődnek az óvodai nevelés, a Pedagógiai Program kiemelt feladataihoz. Választott kurzusai azt bizonyítják, hogy képes felismerni a változások szükségességét, megszerzett tudása hozzájárul a szervezet színvonalas szakmai munkájának az emeléséhez.

Ismereteit képes az intézmény erősségeinek és fejlesztendő területeink figyelembe vételével a szervezeti kultúra, a tanítás - tanulás folyamatának a jobbítására felhasználni.

2015-től tagóvoda vezetői feladatokat is ellát, ami folyamatos szakmai fejlődést, megújulást, innovációt jelent számára.

Tudatosan építi szakmai előmenetelét, nyitott az új kezdeményezésekre, figyelve az aktuális külső, belső elvárásokra.

Mindennapi munkája során használja az infokommunikációs csatornákat. Rendszeresen tájékozódik az új digitális óvodai oktató anyagokról, tervező munkájában felhasználja.

Nemcsak szakmai tudásával, hanem nyugodt, kiegyensúlyozott személyiségével is nagy hatással van intézményünk szűkebb, tágabb környezetére. Jellemző rá a gyors helyzetfelismerés, határozottság, kreativitás, magabiztos kiállás, lelkiismeretesség. Munkáját hivatásának tekinti.

2018. szeptember 1.-től módosult az Óvodai Nevelés Országos Alapprogramja. Többek között kibővült „Az érzelmi, az erkölcsi és a közösségi nevelés” területbe belekerült a nemzeti identitástudat, a  keresztény kulturális értékek, illetve a családhoz való kötődés.

„Az  óvoda a  gyermek nyitottságára épít, és ahhoz segíti a  gyermeket, hogy megismerje szűkebb és tágabb környezetét, amely a  nemzeti identitástudat, a  keresztény kulturális értékek, a  hazaszeretet, a  szülőföldhöz és családhoz való kötődés alapja, hogy rá tudjon csodálkozni a természetben, az emberi környezetben megmutatkozó jóra és szépre, mindazok megbecsülésére.”

Kiemelten fontos intézményünk számára, hogy ezen értékeket, mint szülőföld, hazaszeretet, szűkebb közvetlen lakóhelyünkhöz kötődés hitelesen tudjuk közvetíteni óvodásaink számára, bevonva szülőket, szakmai partnereinket.

Emiatt kulcsfontosságú Liptákné Öreg Anikó mesterprogramja, mely hiánypótló komplett program, iránymutatás, hogyan lehet az óvodás korú gyermekeket a szülőföldünk szeretetére nevelni.

Mesterprogramja, feltáró, elemző tevékenysége lényeges adatból indul ki: „Szinte minden magyar családban van olyan ismerős, ahol az egyik szülő külföldön vállalt munkát, vagy az egész család külföldre költözött.” Ez a tény is rendkívül indokolja a téma feldolgozását.

Mestertevékenysége tervezett céljai – egyrészt figyelembe veszik a Pedagógiai Program által előírt elvárásokat, az intézmény arculatát meghatározó specialitásokat, a gyermeki személyiség jellemzőit – másrészt rendkívüli módon indokoltak: „a szülőföldhöz való kötődésének erősítésé - nemzeti identitástudat alakítása - helyi értékek, nemzeti jelképek megismertetése a békési óvodás gyermekekkel”.

Mesterprogramjában tudatos partner kapcsolat kialakításra törekszik: helyi városvédő és szépítő egyesülettel, múzeummal, könyvtárral, határon túli óvodákkal. Vállalja, hogy részt vesz olyan pedagógiai közösségek munkájában, akik hozzá hasonlóan szívesen osztják meg ismereteiket, tapasztalataikat a témával kapcsolatban.

Az intézmény vezetésével is mindennapi kapcsolatot ápol, adaptív, együttműködő, összehangolt munkájával, a közös célok megvalósulását segíti, a fejlődés támogatását ígéri.

Kiemelkedik céljai közül a „Szülőföldünk megszerettetése” elnevezésű munkaközösség létre hozása, mellyel szülőföldünk mélyebb megismerése és megszerettetése érdekében tudatosan közösségi kapcsolatokat épít.

Mesterprogramja az intézmény egyéni arculatának továbbfejlesztésében meghatározó, kiemelkedő jelentőségű.

Páratlan munkabírású, nagyon aktív, fáradhatatlan személyiség. Feladataira rendkívüli módon koncentrál. Segítőkész, kiegyensúlyozott. Bizalommal fordulnak hozzá intézményi szinten is az óvodapedagógusok. Elfogadják, elismerik tanácsait, munkáját. Ugyanakkor nagyon szerény, mindig van egy-két segítő szava, bátorító pillantása. 

Mesterprogramjának kiemelt célja a békési a gyermekek szülőföldhöz való kötődésének erősítése, a Békési Kistérségi óvoda és Bölcsőde óvodapedagógusai számára alapvetővé tenni a nemzeti identitástudat alakításának fontosságát, ezáltal a helyi értékek átadását - intézményünk hosszú távú jövőt jelenti.

Béres Istvánné