Újabb sikert ért el a novellaíró óvónő - Bagolyné Szűcs Andrea

Bagolyné Szücs Andrea figyel az ifjú tehetségekre

Papp Gábor GABOR2.PAPP@MEDIAWORKS.HU

Sorozatban aratja a sikereket a különböző mese- és novellaíró pályázatokon Bagolyné Szücs Andrea. A Békési Kistérségi Óvoda Bonis Bona díjas óvodapedagógusa legutóbb a Fények vakondja című irodalmi pályázaton érdemelt ki egy-egy második és harmadik helyet, de korábban egyebek mellett az Országos Mesefesztivál meseíró pályázatának első díját is átvehette. A szakember sokat tesz a gyerekek tehetséggondozásáért és zenei neveléséért is. A pedagógust ezért is választottuk a hét emberének.

– Az írás azok közé az elfoglaltságaim közé tartozik, amit mindig is szerettem – mesélte hírportálunknak. – Igazi kikapcsolódás, felüdülés belefeledkezni abba a világba, amelyek a történeteimben, novelláimban, regényeimben, meséimben megszületnek. Meséket akkor kezdtem el írni, amikor óvodapedagógus lettem, korábban nem éreztem kedvet ehhez a műfajhoz. Utána, a kicsik lelkét megismerve vált számomra fontossá, hogy a meséimbe olyan üzenetet tudjak csempészni, ami kis magként gyökeret ereszt, ahogy nagyobbak lesznek, szárba szökkenve segít majd nekik az útjukon.

– Miért választotta az óvónői hivatást?
– Édesanyám is óvónőként dolgozott, de a saját megélt tapasztalataim alapján is csak ezt mondhatom: a legszebb hivatást választottam. A gyerekek szeretete, az óvodai nevelőmunkában megvalósítható sok kivételes, kreatív lehetőség. Pedagógustársaim nyitottsága, a szülők bizalma és elégedettsége számomra nagyon sokat jelent. A zenei nevelés is a kezdetektől meghatározó eleme a munkámnak: 30 éve vezetek a városban zeneóvodai foglalkozásokat, a Fürkész tagóvodában Babusgató foglalkozást. Igyekszem hangszertudásomat használni a gyerekek körében. Furulyán, fuvolán, gitáron játszom, és tagja vagyok városunk óvónői kórusának is.

– Írásai rengeteg elismerést érdemeltek ki helyben, de országosan is…
– Nagyon örülök, hogy Békésen rengeteg lehetőséget kaptam arra, hogy a közönség és az olvasók megismerjék írásaimat. Így kerültek színpadra a darabjaim: a Léghajó, az Aranyvirág, a Zenebohóc parádé, a Piros lábas ünnepen bemutatott Piros lábas mese és legutóbb a debreceni Alföld Gyermekszínpad előadásában, a Csokonai-díjas Várhídi Attila rendező által színpadra álmodott Mitől karácsony a karácsony? A helyi lapban és kalendáriumban is gyakran olvashatóak az írásaim. Szeretném, ha a novelláim és az azokban elrejtett üzeneteim minél több emberhez eljuthatnának, ezért amikor lehetőségem van rá, akkor elindulok országos pályázatokon is. A két legnagyobb elismerésnek az Országos Mesefesztivál meseíró pályázatának első díját, valamint a „Fények vakondja”-n odaítélt első helyezést tekintem, de a mostani, második és harmadik díj is nagyon kedves nekem. Ezt a versenyt a Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Vakok és Gyengénlátók szövetsége szervezi, és az a különlegessége, hogy ez egy jeligés verseny.

– A tehetségekre kiemelten figyel munkája során. Miért fontos ez az ön számára?
– Az óvodai tehetséggondozás a szívügyem. Már egészen korai életkorban is lehetőségünk nyílik arra, tegyünk azért, hogy a gyerekek felnőve sikeresek legyenek a saját területükön, kellő önbizalommal álljanak a feladataikhoz, motiváltságuk, lelkesedésük erős legyen. Óvodapedagógusaink váro­sunk valamennyi tagóvodájában felkészültek, elhivatottak a feladat iránt, magas szinten végzik a feladataikat, ezért Békésen valamennyi tagóvoda megkapta az Akkreditált Kiváló Tehetségpont címet. Nekem Bonis Bona díjas pedagógusként az az álmom, hogy a Békési Kistérségi Óvoda az óvodai tehetséggondozásnak nemcsak a megyében, hanem az országosan is az egyik legjelentősebb bázisa legyen. A legjobb úton haladunk efelé.

Nagyot álmodni…

A berettyóújfalui származású pedagógus elmondta, 32 éve élnek Békésen.

– Nagyon szeretjük a várost, az itteni embereket. Ez egy olyan hely, ahol igazán nagyokat lehet álmodni – ecsetelte. – Sok barátunk, ismerősünk mellett nagyon szeretnék szót ejteni a munkatársaimról, akik minden álmom megvalósulásában mindig ott állnak mellettem, inspirálnak. A férjem – Bagoly László – igazi társ mindenben. Három gyermekünk, Bettina, Dávid és Lilla, ügyesen megállják a helyüket az életben, sikeresek a saját területükön. Közös hobbink a kirándulás, az utazás és a kulturális, zenei programok látogatása.